Avni Kiğılı'nın Bingo'nun 25'inci yıl kutlamasındaki konuşması
   4/6/2012 12:00:00 AM

Avni Kiğılı'nın Bingo'nun 25'inci yıl kutlamasındaki konuşması

Hayat Kimya’nın İzmit’te 400 bin metrekare alana kurulu olan üretim tesislerinde düzenlenen törende Avni Kiğılı, Bingo ve Hayat Kimya’nın kilometre taşlarını anlattı: “1987 yılında Yenibosna’da kurulan deterjan tesisleri grubumuzun hızlı tüketim alanındaki ilk yatırımıdır. Bingo için dönüm noktası demir perde ülkelerinin dağılmasıyla başlayan Rusya ve Orta Asya satışlarıdır. Daha sonra ihracat piyasalarına daha yakın olmak için ilk yurtdışı tesisimizi Bulgaristan’da kurduk…” “Sonrasında Ukrayna ile devam ettik. Ve artık Bingo; Rusya, Ukrayna, Bulgaristan, Moldovya, Orta Asya ve Balkanlarda aranan bir marka olmuştu. Türkiye piyasası bütün çok uluslu markaların bulunduğu bir pazardı. Hayat Kimya’yı ülkemizde sektörün ilk 3 şirketinden biri yapma hedefiyle 1993 yılında tekrar yapılandırdık. Bu yapılanma kısa sürede meyvelerini verdi. 1997 yılında yeni bir sektöre, çocuk bezi ve hijyenik pedlerin bulunduğu kişisel bakım sektörüne adım attık. 1999 yılında şu anda bulunduğumuz İzmit kompleksinin ilk yatırımı olan deterjan tesislerimizin temellerini attık. Bu yatırımımızı 2000 yılında liman yatırımı takip etti. 2001 yılında İkitelli hijyen fabrikamızda yaşadığımız yangından sonra, yine burada 2003 yılında yepyeni bir tesis kurduk. Hijyen fabrikamızı, 2005 yılında kurduğumuz Cezayir deterjan fabrikası, 2006 yılında temizlik kağıdı sektörüne girmemiz, 2007 yılında Cezayir’de kurduğumuz hijyen tesisleri, Bosna Hersek’de yaptığımız selüloz ve çimento kağıdı yatırımı, İran hijyen fabrikası, yüksek depo yatırımı, Mısır hijyen yatırımı ile İran temizlik kağıdı yatırımları izledi. Bunları Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti temizlik kağıdı yatırımımız takip edecek. Yani durmak yok yola devam. Yeni ve farklı bölgelere yayılmayı hedefliyoruz. Çok yakında yeni yatırım programımızı sizlerle paylaşacağız…

1987 yılında Bingo olarak 200 bin koli ile başlayan yolculuğun, 2012 sonunda 100 kat artarak 20 milyon koliye ulaşacağını belirten Avni Kiğılı, bugün Türkiye’de her iki evden birinde bir Bingo ürünün bulunduğunu söyledi.

25 yıl evvel deterjan işiyle başlayan Hayat Kimya’nın bugün birçok sektörde, birçok ülkede, üretim ve dağıtım yatırımları olan bir şirket haline geldiğini belirten Avni Kiğılı, “Elbette bu başarının arkasında, son 9 yıldır hükümetimizin sürdürdüğü istikrarlı ekonomi yönetiminin payı çok büyük. Özellikle Turquality projesi, Dünya markası olma yolculuğumuzdaki en büyük desteklerden biridir.” dedi.

Avni Kiğılı, iki milyar doları aşan cirosu ve 8 bin 400 kişilik mevcut istihdamı ile Hayat Holding’in önümüzdeki 5 yılda 2,5 milyar dolarlık yeni yatırım yapacağının müjdesini verdi.

Firma Bilgileri

MAHİR İZ CAD. NO:25 34662 ALTUNİZADE İSTANBUL

Tel: +90 216 5544000

Web: www.hayat.com.tr

Firma Videoları: Tıklayınız

Perakende Bülten: Tıklayınız

x