‘Gün Gelecek Platformu’nun ilk konuğu Cengiz Solakoğlu oldu
   12/3/2019 12:00:00 AM

‘Gün Gelecek Platformu’nun ilk konuğu Cengiz Solakoğlu oldu

Türkiye’nin önde gelen hijyenik temizlik kâğıdı üreticisi Lila Group’un, en büyük paydaşlarından biri olan yerel market zincirlerinin sürdürülebilirliği amacıyla TAİDER ve Pin Grup katkıları ile hayata geçirdiği ‘Gün Gelecek Platformu’ ilk etkinliğini 27 Kasım Çarşamba günü Cemile Sultan Koru’sunda gerçekleştirdi. İlk buluşmanın konuğu uzun yıllar Koç Holding bünyesinde pek çok farklı sorumlulukları üstlenmiş olan Cengiz Solakoğlu oldu.

Lila Group CEO’su Alp Öğücü etkinliğin açılışında yaptığı konuşmasında işi ve aileyi eş zamanlı bir arada tutmanın kurumsallaşma ve sürdürülebilirliği getireceğini vurgulayarak Cengiz Solakoğlu’nun engin tecrübelerinin herkes için çok kıymetli olacağını söyledi.
 
Gün Gelecek Platformu’nun ilk etkinliğinin konuk konuşmacısı, uzun yıllar Koç Holding bünyesinde farklı görevlerde bulunmuş olan Cengiz Solakoğlu oldu. Solakoğlu konuşmasında Türkiye’deki süper marketlerin büyüme sürecini Migros örneğinden yola çıkarak anlattı. Solakoğlu marketçilikte en önemli konuların başında mağaza konumunun olduğunu bunu çalışan giderleri ve kiranın ciroya oranının takip ettiğini belirtti.
 
Solakoğlu doğru lokasyonla birlikte müşteri memnuniyeti ve çalışan mutluluğunun da hayati önem arz ettiğini belirtti. İş etiği, güven ve liyakat konularına da değinen Solakoğlu: “Ancak değerleriyle yönetilen şirketler uzun ömürlü olabilir. Güven ise beraberinde hız ve verimliliği getirir. İşlerinizi delege edeceğiniz kişiyi iyi seçmelisiniz, her şeyi kendiniz yaparsanız sürdürülebilir olamazsınız. Şirketinizi illa ki çocuklarınıza devredeceksiniz diye bir kural yok, herkesin tercihi farklı olabilir önemli olan yetkinliklerine uygun kişilere sorumlulukların verilmesidir” dedi.
 
Solakoğlu araştırma sonuçlarına göre yönetim kurulunun yalnızca aile üyelerinden oluştuğu kurumlarda başarı oranının %54, iki veya daha fazla bağımsız yönetim kurulu üyesinin olduğu şirketlerde %83, büyük çoğunluğun bağımsız üyelerden oluştuğu şirketlerde ise başarı oranının %96 seviyelerine kadar yükseldiğini hatırlatarak sözlerine son verdi.
 
Türkiye Aile İşletmeleri Derneği’nin (TAİDER) katkıları ve Pin Grup’un destekleri ile hazırlanan Gün Gelecek Platformu ile ülke ekonomisinde önemli bir paya sahip, perakende sektöründe faaliyet gösteren yerel market zincirlerinin sürdürülebilirliği ve gelecek kuşaklara sağlıklı olarak devrolabilmesi için ihtiyaç duyulan deneyim, eğitim ve bilgi paylaşım platformunu oluşturmak hedefleniyor.
 
Gün Gelecek Platformu ile şirketler arasında, deneyim paylaşımına ve şirketlerin birbirlerinden öğrenmelerine olanak tanınması ile birlikte aile, ortaklık ve iş arasındaki dinamik ilişkiyi doğru bir şekilde anlamak ve yönetmek için tüm dünyadaki aile şirketlerinin geçmiş deneyimlerinden yararlanılması ve Türkiye’nin bu alanda doğru temsiline fırsat tanınması amaçlanıyor.
 
Öte yandan aile işletmelerinin özgün gereksinimleri ve çıkarlarına uygun olarak yönetim ilkeleri hakkında bilgi üretmek, şirketlerin kurumsallaşmasını ve kârlı sürdürülebilir büyümesini destekleyerek, ülkemizin ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmak, aile şirketlerinin sorun ve ihtiyaçlarını anlamak, çözüm için önerilerde bulunmak veya kaynak sunmak, şirketlerin kamuoyunda itibarının yükseltilmesi de platform ile amaçlanan konular arasında yer alıyor.

x